top of page

Dolgu Uygulamaları

Dolgu uygulamaları, en sık cerrahi olmayan estetik girişimlerdendir. İlerleyen yaş, yapısal sebepler, yerçekimi ve güneşe maruziyet, sigara tüketimi gibi pek çok nedenle yüzdeki çizgiler giderek derinleşir, yüzde hacim kaybı ortaya çıkar. Kimi zaman yüzdeki asimetrilerin giderilmesi veya hatların yeniden şekillendirilmesi gerekebilir. Bu amaçla sentetik dolguların kullanımı en popüler cerrahi olmayan estetik girişimlerden biridir.

Oluşan kırışıklıkların düzeltilmesi için, çöküntünün altına dolgu maddesi vermek, mekanik etki ile düzleşme sağlayacaktır.

FDA veya  "Amerikan Gıda ve İlaç Dairesi" nin uygulanmasına onay verdiği dolgu maddeleri aşağıda sıralanmıştır:

  • Kalıcı dolgular: Sığır kollajeni içerisinde Polimetilmetakrilat kürelerinden oluşan Artefill FDA tarafından kullanımına izin verilen tek dolgu materyalidir. 

  • Yarı kalıcı dolgular: Sculptra ve Radiesse örnektir. Sculptra sentetiktir ve  Poli-L-Laktik asit içerir. Radiesse ise kalıcılığı uzatmak adına, kemiklerde de bulunan hidroksi apatit içeriklidir. Yanak-burun katlantısı dışında kullanımları yoktur.

  • Hyalüronik Asit Bazlı Dolgular: Hyalüronik asit hücreler arası boşluğun temel yapıtaşlarındandır. Kan - hücre arasındaki madde alışverişinde rol oynar. En sık kullanılan ve hayvansal içerikli olmayanlar  Juvaderm ve Restylane 'dır. 

Dolgu maddelerinin başlıca kullanım bölgeleri:

  • Yanak katlantısı, yanak , elmacık kemikleri, ağız çevresi,  şakaklar,

  • Alın ve ortasındaki oluklar,

  • Göz çevresi, kaz ayakları, göz altı ve göz kenarı olukları,

  • Alt ve üst dudakların kalınlaştırılması,

  • Bacaklar, göğüsler veya popo,

  • Dış genitaller, vajen veya penis,

  • Ameliyatlar, hastalıklar, kazalar veya doğmalık sebeplerle bağlı  vücutta oluşan hacim kayıpları. 

Kalıcı bir dolgu materyali ile sorunların kökten halledilmesi kaçınılmaz olarak çok caziptir. Ancak unutulmaması gereken nokta, kalıcı veya çok uzun süreli dolgular daha çok soruna gebedir.

Yer değiştirme (yanağa yapılan materyalin boyuna kayması gibi...), ortaya çıkabiecek erken veya geç allerjik reaksiyonlar,  yıllar sonra bile aniden ortaya çıkan enfeksiyonlar ve akıntı, ele gelen kitleler, şekil bozuklukları olabilmektedir. İşin daha kötü olanı bu sıkıntıların düzeltilmesi her zaman mümkün olmamaktadır. Meme, bacak veya popoya FDA tarafından kullanımı onaylanmış dolgu malzemesi yoktur. Bu materyallerin rutin meme kontrollerinde erken meme kanseri teşhisini engelleyebileceği de bildirilmiştir. 

İlk tercihim daima yağ enjeksiyonları + PRP + SVF, veya hyalüronik asit bazlı dolgulardan yanadır.

 

Riski azaltmak adına doğru bölgeler için doğru dolgu kullanılmalıdır

Uygulama deneyimli bir doktor tarafından steril şartlarda yapılmalıdır.

"Botox ve PRP", dolgu uygulamalarının destekçisidir. Çoğu kişi için Dolgu, PRP ve Botoks üçlüsü, yüz gençleştirme tedavisinde ilk basamağı oluşturur. Kolay ve etkin bir düzelme sağlar.

Dolgu uygulamaları anestetik krem ve buz uygulaması altında yapılır. Çok nadiren ağrıya çok duyarlı kişilerde sedayon anestezi kullanılabilir. Kendinden lokal anestezik içeren dolgu maddeleri kullanılabileceği gibi dolgu maddesinin içine lokal anestezik takviyesi ile hasta konforu arttırılır.

bottom of page