top of page

Meme Küçültme

Gövdenin üst kısmında yer alması sebebiyle, göğüslerdeki aşırı büyüklük kişinin ağırlık merkezinde  kaymaya neden olur. Boyun, sırt ve bel omurları ve omuzlar  direk etkilenir.

 

Sonuç; şiddeti giderek artan kronik baş ağrıları, boyun, bel ve sırt ağrıları, boyun omurlarında kayma, omuzlarda çökme, elde uyuşma, nefes 

 

Tüm bu faktörlerin ötesinde olayın psiko-sosyal boyutu vardır. Kişi egzersiz yapamaz, istediği gibi giyinemez, sosyal ilişkilerinde çekingen  olabilir. 

Olayı netleştirebilmek açısından ileri derecede göğüs büyüklüğü olan kadınların hayat kalitelerinin anjina pektoris (kalp damar hastaları) veya böbrek nakil hastaları ile aynı düzeyde oldukları tıp literatürüne geçmiştir (Kerrigan 2000,2001).

Genç hasta grubunda da durum farklı değildir. 16-20 yaş grubunda ameliyat olanlar için, hastaların %95'i ameliyatı arkadaşlarına ve akrabalarına tavsiye edeceklerini belirtmiş, %89'u hayat kalitelerinde düzelme bildirmiştir (Nguyen 2013).

Tüm estetik ameliyatlar içerisinde yaşam kalitesini en çok arttıran meme küçültme ameliyatlarıdır demek yanlış olmaz.

Küçültme ameliyatının estetik yönü göz ardı edilemez. Farklı boy, kilo ve vücut yapısındaki kişiler için standart bir meme şeklinden söz etmek mümkün değildir.  

 

Hastanın istediği boyut ve şekil; kişinin fiziksel yapısı, yaşı, cilt ve meme özellikleri ve cerrahın yapabilecekleri doğrultusunda elde edilir. Kimi kişiler daha dolgun ve hacimli göğüsler isterken kimi mümkün olduğunca daha çok doku çıkarılmasını ister. Bu da, farklı kişiler için farklı tekniklerin kullanımını gerekli kılar.

bottom of page