top of page

Fibrocell-  Fibroblast Tedavisi

Biyolojik yaşlanma ile hücreler arası matriks, hyalüronik asit, deri altı yağ dokusu, kollajen ve elastin liflerde azalma olur.

 

Yaşa bağımlı bu süreç, güneş maruziyeti, sigara, aşırı alkol tüketimi, genetik ve çevresel etkenler tarafından hızlanabilir .

FİBROBLAST

Fibrocell tedavisi veya magazin basınında yer alan adları ile Gençlik Aşısı veya Hücre Tedavisi nin içeriğinden bahsetmeden önce Fibroblast nedir? onu açıklamak gerekir. Fibroblastlar bağ dokusunun yapısal iskeletini oluşturular. Kollajen,  elastin ve retiküler lifleri sentezleyerek hücrelerarası dokunun iskeletini oluştururlar. Ayrıca yara iyileşmesinin en önemli hücreleridirler. Doku hasarı ve büyüme gibi uyarılarla bölünerek aktif hale geçerler. Aynı hücrenin daha az aktif formu fibrosit olarak adlandırılır.

 

FİBROCELL TEDAVİSİ kişinin küçük bir doku parçasından ayrıştırılan fibroblastların, laboratuvar ortamında çoğaltılarak, ihtiyaç duyulan bölgelere transferidir.

Fibrocell ile:

  • Yaşlılık sürecinde kaybolan fibroblastların yerine konur,

  • Fibroblastlar hyalüronik asit, glikozaminoglikanlar ve elastin sentezleyecek biyolojik cevabı uyandırır,

  • Kollajen kümelerinin miktarının ve kalitesinin uzun vadede artar, 

  • Anlatılan mekanizmalarla kalıcı bir dolgu etkisinin ötesinde ciltte gençleşme de sağlanır. 

 

Gerekli onam formları imzalandıktan sonra lokal anestezi ile kulak arkasından 1 veya 2 adet 3 mm'lik doku parçası alınır. Daha önceden yapılan planlama doğrultusunda, özel bir solüsyon içerisindeki doku hızlı bir şekilde laboratuvara ulaştırılır. Kulak arkasından parça alınan bölgeye antibiyotikli krem ile yapılan pansumanı takiben hasta evine gönderilir.

Laboratuvarda dokunun işlem süreci 3-6 hafta kadar sürer. Yeterli hücre sayısına ulaşıldığında, telefonla 1-2 gün öncesinde aranarak muayenehaneye davet edileceksiniz. Genel olarak lokal anestezik içeren krem uygulama için yeterli olur. Gerekirse lokal anesteziklerle sinir blokajı  veya sedasyon altında uygulama yapılabilir. 

Fibrocell 3 uygulama şeklinde yapılır. Uygulamaların arası 3- 4 haftadır.

Kullanımı tüm yüz bölgesi kırışıklıklarının tedavisi için etkilidir . Ancak ileri derecede hacim artışı gerektiren şiddetli deformiteler için uygun  değildir. Alın, göz çevresi, göz altı, üst ve alt dudak, boyun kırışıklıkları, dekolte ve el bölgesindeki yaşa bağlı değişikliklerin giderilmesi, akne skarları (sivilce izleri), cerrahi izler ve yanık izleri kullanım alanlarındandır.

Uygulama sonrasında etkinin görülmesi haftalar/aylar gerektirir.  Dolgu uygulamalarından oldukça farklı olan bu durum hakkında hastalar uyarılmalıdır.

 

Yan etkiler kısa süreli kızarıklık, şişlik ve morluk ile sınırlıdır.

FIBROCELL®, çözüm ortağımız DOKU BİYOTEKNOLOJİ LTD.ŞTİ.’ye ait olup, Türkiye’deki ilk ve tek patentli otolog fibroblast hücre ürünüdür.

bottom of page