top of page

Karın Germe

Hamilelik , kilo alıp verme, kilo alıp da verememe veya genetik sebeplerle karın ön duvarında belirgin yapısal bozukluklar gelişebilir. Karın alt bölgesinde belirgin olan bozukluk, dışarı bombelenme,  aşağı doğru sarkma ve katlantı ile karakterizedir. Katlantı altında pişik-yaralar, hareket zorluğu, şiddetli bel ağrısı, karın önünde hiç kaybolmayan bir şişlik,  egzersiz ve diyetle durumun düzelmemesi sıkça duyulan şikayetlerdir.

 

Karındaki şişliğin tek sebebi cilt altında depolanan yağlar veya ciltdeki sarkma değildir. Ön duvarda  yapısal desteği karın kaslarımız verir. Bu kas duvarı sayesinde mide, bağırsaklar ve diğer iç organlar pozisyonlarını korurlar. Karın ortasında birleşen kaslarda ( rektus kasları ) yırtılma veya ayrılma fıtıklaşmaya sebep olur. Kaçınılmaz olarak iç organların basısı dışa yansır.

Hamilelik sonrası süreçte oluşan sarkmalar büyük oranda doğum çatlakları (Stria gravidarum) ile beraberdir. Derideki yarıklar tüm alt karını ve göbek çevresini kaplayabilir. Bu rahatsız edici durumun kesin etkili tek tedavisi, karın germe ameliyatı ile çatlak içeren bölgelerin çıkartılması ve üst karın bölgesindeki sağlıklı cilt ile bölgenin kapatılmasıdır.

Doğum Çatlakları

Liposuction ve karın germe neredeyse ayrılmaz bir ikilidir.  Karın germe ile cilt ve cilt altı fazlalık çıkartılırken, sarkıklığın ötesindeki yağ dokusu için liposuction kullanılır. Bu şekilde basenler ve üst karın bölgelerindeki fazlalıklar giderilir.

bottom of page