top of page

Kepçe Kulak Cerrahisi- Otoplasti

Doğuştan gelen yapısal bir gelişim bozukluğu sonucunda kıkırdak yapılarda ve kulak açılanmalarında değişiklik ortaya çıkar. Kepçe kulak, belirgin kulak veya prominent ear olarak adlandırılan durum ortaya çıkar. Özellikle çocukluk döneminde arkadaşlarının acımasız ve alaycı şakaları kişi için rahatsız edicidir. İlginç şekilde, çok belirgin ve gizlemesi zor estetik sıkıntıları olan kişiler, bundan rahatsız olmayıp- hatta kendileri ile eğlenebilirken, kepçe kulaklı kişiler için bu büyük bir sıkıntı olabilir.

Kız çocukları için saçlar kulakları kamufle ederek durumu kurtarabilir- tabii ki okul saatlerinde öğretmenlerin ikazlarını saymazsak. Erkek çocuk için kulakları gizlemek çok daha zordur... Yanıt olarak kimi zaman saçlar uzatılır, kimi zaman gergin ve saldırgan bir karakter yapısı geliştirilir.

Doğumsal estetik kusurlardan sayılabilecek bu durum, ironik olarak, düzeltilmesi en kolay estetik problemlerden biridir. Lokal anestezi ile yarım saatlik bir girişimle şekil bozukluğu düzeltilebilmektedir.

Psikolojik faktörler, kulak gelişiminin nerdeyse tamamlanması ve kulak kıkırdağının kolay şekil verilebilir olmasından

en uygun yaş okul öncesi dönem yani 5-6 yaşlarıdır.

Öte yandan bu ileri yaşlarda kulak ameliyatının yapılamayacağı anlamına gelmez. 

bottom of page