top of page

BOTOKS

Botilinum toksini, Clostridium botilinum isimli bakterinin salgıladığı bir toksindir. İlk kez 1800'lerin sonunda Belçika'da tanımlanmıştır.  Botox ise bu toksinin saflaştırılmış formunun ticari adıdır. 

1980'lerde göz uzmanlarınca şaşılık tedavisinde kullanılan toksin, sonrasında servikal distoni, blefarospazm, ekstremite spazmlarında kullanılmağa başlar. 

2002 ye gelindiğinde ince yüz kırışıklıklarının giderilmesinde, 2004 yılında ise koltuk altı terleme için kullanımı Amerika'da  FDA tarafından onaylanmıştır.

Botox  çoğu kişinin düşündüğü gibi  sadece kırışıklık giderici  değil, pek  çok önemli hastalığın tedavisinde uzun yıllardır kullanılan, güvenilirliği ortaya konmuş bir ilaçtır.

Günümüzde hernekadar alın ve gözçevresi kırışıklıklarının tedavisi en medyatik uygulama alanı ise de;

  • Migren

  • Aşırı terleme

  • Diş sıkma

  • Akalazya

  • Titreme

  • Spastisite tedavilerinde de yaygın olarak kullanılmaktadır.

Etkisi kasları hareket ettiren sinirler ile kas arasında iletimi bozarak gösterir. Etkisi kalıcı değil - geri dönüşlüdür.

Botox veya botilinum toxin A son derece hassas yapıdadır. Soğuk zincirle +4 derecede nakili gerekir. +4 dereceden yüksek sıcaklıklar ilacın etkinliğini azaltır. İlaç serum ile sulandırıldıktan sonra 8 saat içinde kullanılmalıdır. Aksi takdirde etkinliği azalır. Toksin o kadar hassasdır ki, sulandırıken basınçlı serum vermek ve hatta dikkatsizce çalkalamak bile etkinliği azaltır...

Ayrıca, sürekli belirtildiği gibi Allergan şirketi tarafından üretilen " Botox " ticari bir markadır. Özellikle uzakdoğu/Çin kaynaklı toksinler tüm dünyada pazar arayışındadır. Oldukça düşük maliyetli (1/10 gibi ) olması sebebi ile merdiven altı uygulama yapanların gözdesi olan bu durum ciddi bir takım komplikasyonlara yol açabilir.

bottom of page