top of page

Liposuction

Liposuction veya Türkçe okunuşuyla liposakşın - kelime anlamı olarak  "lipo=yağ" , "suction=emmek" yani yağların çekilerek alınmasına karşılık düşer. Yapılan işlemle cilt ve kas/kemik planları arasında yerleşen yağ dokusu, önce etraf yağ ve çevreleyici dokudan ve negatif basınç ile vücut dışına çekilir. 

 

Modern liposuction konsepti ile önceki yıllara ait sorunlar aşılmış, işlem çok daha kolay, risksiz ve tatmin edici hale gelmiştir.

Liposuction en sık yapılan ve en güvenli estetik müdahalelerden biridir.

İnce kanüllerin ( 2-3 mm.) kullanımı ile dalgalanma, asimetri veya şekilsiz görünüm problem olmaktan çıkmıştır. İnce ve Y şeklindeki kanüller ile daha yüzeyel liposuction mümkün hale gelmiştir. Bunun sayesinde kalça ve uyluklardaki sellülit veya portakal kabuğu görünümünde düzelme sağlanabilir.

 

Lipsuction hemen hemen her bölgeye uygulanabilir. Basenler, karın ve kalçalar en sık uygulanan bölgelerdir. Ama bacaklar, bacak içleri, diz kapakları, kollar,  göğüsler, yüz, ayak bilekleri, ... kısaca yağ olan her bölge imkan dahilindedir.

 

Yağ hücrelerinin sayısı doğum ile belirlenir. Yani yağ hücreleri normal şartlarda bölünerek çoğalmazlar. Öte yandan var olan hücreler depoladıkları yağ miktarını değiştirerek, çok büyük hacimlere ulaşabilirler. Liposuction ile yağ çekilen bölgelerde yağ hücre sayısının azalacağı açıktır. Ama ilerleyen dönemde kişi kilo alırsa liposuction bölgelerinden de -kalan hücrelerin yağ depolama kapasitelerini arttırarak - kilo alabilir.

Yüz bölgesine yapılan yağ enjeksiyonları son yıllarda giderek popülarite kazanmaktadır. Sadece kırışıklıkların tedavisinde dolgu olarak düşünülmesi hatalıdır. Kök hücre transferi anlamına da  gelen yağ enjeksiyonu liposuction ameliyatlarına artık sıklıkla eşlik etmekte...

Image by alan KO
bottom of page