top of page

Ameliyat

Vakaların %80-90'ı lokal anestezi ile ipliklerle kıkırdak şekillendirilerek, 30-40 dakikada istedikleri şekilde kulaklara sahip olmaktadır. Bu grupta yer alan hastaların pek çoğu "kesisiz kepçe kulak ameliyatı" ya da "iple kulak estetiğine" uygundur. Bu teknikte , kulak arkasındaki  2 veya 3 iğne giriş deliği dışında kesi yapılmaz. Hasta ameliyatın sırasında veya ameliyatın hemen bitiminde kulakların yeni şeklini görme şansına sahiptir.  2000 'li yılların başından beri bu tekniği güvenle kullanmaktayım. 

Kesi gerektiren durumlarda, tüm kesiler kulak arkasında kalır ve görünür iz kalmaz. Kesi olsun veya olmasın, cerrahi teknik aynıdır. Dolayısıyla kalıcılık veya başarı açısından bir fark beklenmez.

 

Erişkin yaşlarda kıkırdakları sert- hatta kemikleşmiş kişilerde, büyük kulakları veya  ileri derecede şekil bozukluğu olan kişilerde kıkırdak çıkartılmasını gerektiren teknikler gerekebilir. Kulak arkasından yapılan kesi ile kıkırdaklar şekillendirilir ve fazlalıklar çıkartılır. Yine, lokal anestezi ile girişim mümkündür. Ameliyat sonrasında pansuman yapılacaktır. Ameliyat süresi 1 saati geçmez.

 

bottom of page