top of page

Ameliyat:

Ameliyat için sıklıkla genel anestezi tercih edilir. Ameliyat 2-3 saat sürecektir. Mini karın germeler tam karın germelerden, tam karın germeler ise kuşak karın germelerden  daha kısa sürecektir.

Bu noktada kuşak, tam ve mini karın germe ameliyatı kavramları tanımlanmalıdır. 

Mini karın germe ameliyatlarında yapılacak cerrahi müdahale daha küçük bir alana sınırlıdır. Göbek deliği, orijinal veya yakın bir bölgede korunur. Göbekte görünür bir kesi olmaz. Yapılan kesi oldukça kısadır ve sezeryan bölgesine yerleşir. Bu ameliyat, sarkıklığı az, kas yırtığı veya göbek fıtığı olmayan hastalarda tercih edilir. Liposuction neredeyse her zaman eşlik eder. En önemli avantajı oldukça kısa ameliyat süresi ve takip eden dönemde, gündelik hayattan kopmaksızın,  çok hızlı bir iyileşme sürecidir. 

Tam karın germe ameliyatında daha etkin bir müdahale sağlanır. Göbek üstüne kadar doku çıkartılır. Yukardaki doku aşağı kaydırılır, göbek deliği yeniden oluşturulur. Özellikle yaygın doğum çatlakları olan kişilerde etkin düzelme sağlar.

Mini abdominoplasti de göbek altından doku çıkartılır. Yeni göbek deliği oluşturulmasına gerek yoktur. Liposuction ile üst karına müdahale edilir. Hızlı bir iyileşme süreci ile birliktedir.

Öte yandan sarkmanın, kas ayrılmasının, fıtıkların veya yaygın cilt çatlaklarının olduğu kişilerde tercih Tam karın germe ameliyatlarından yana olacaktır. Bu şekilde karındaki deformitelere etkin şekilde müdahale sağlanabilir. Mini karın germeden farklı olarak göbek deliği orjinal pozisyonundan ayrılarak karında uygun yeni bir pozisyona yerleştirilir. Kullanılan kesi mini karın germe ameliyatından daha uzundur ama iç çamaşırı/bikini çizgileri içine gizlenebilir.

Kuşak karın germe ameliyatında kesi karın önünden arkaya dönerek, çepeçevre  döner. Sıklıkla mide küçültme ameliyatı sonrasında aşırı kilo verenlerde yapılır. Bu şekilde arkadaki sarkıklıkta giderilir.

Liposuction ve karın kaslarının onarımı ameliyatın doğal bir parçasıdır. Ameliyat tekniği olarak liposuction ve karın germenin birlikte kullanıldığı Brezilya tarzı karın germe tekniğini (Saldanha tekniği) kullanmaktayım. Bu şekilde daha ağrısız, kısa iyileşme süresi olan, dren kullanmadan veya sadece 1 gün süreyle dren koyarak ve en önemlisi daha düzgün hatlar sağlanarak ameliyat mümkündür.

Ameliyatın sonunda uyanmadan önce karın korsesi takılacaktır.

bottom of page