top of page

Yağ Enjeksiyonu Öncesi

Sigara kullanımı, tansiyon veya diabet gibi sistemik hastalıklar, ilaç veya gıda desteği kullanımı sorgulanacaktır.  Sigara kullanımı en az 4 hafta öncesinde kesilmelidir. Diabet, anemi, KOAH ve tiroid gibi sistemik hastalıkların tedavileri girişim öncesinde düzenlenmelidir.

Yağ transferi ile ilgili en büyük sorun hücrelerin yaşayabilirliğidir. Yağ enjeksiyonu sonrasında yerleştirilen hücrelerin bir kısmı yeterli düzeyde beslenemeyerek, karaciğer ve böbrekler ile atılır. Kalan hücreler ise yeni yerlerinde  kalıcıdır, hayat boyu bu bölgede dolgu görevlerini gerçekleştirecektir. Yaş , sigara kullanımı, bağışıklık sistemi hastalıkları bozuklukları, steroid ve benzeri ilaçlar ve genetik yapının yağ hücrelerinin kalıcılığını direk etkiler. Hareketli bölgelerde de hacim kaybı  fazladır (örneğin dudaklar).

Üçüncü ayda ne oranda kayıp olacağı ve ne kadar yağ hücresinin yaşayacağı kabaca ortaya çıkar. Bu gözlem doğrultusunda yeni bir bir yağ enjeksiyonu seansına gerek olup olmadığı kararı verilir. 

bottom of page