top of page

BOTOX  ve Estetik

Yüz kırışıklıkları 2 ye ayrılır:

Dinamik çizgiler (mimik kırışıklıkları) yüz mimik kaslarının tekrarlayan hareketi ile oluşur.  Alın çizgileri, kaz ayakları, alın ortasındaki kırışıklıklar en bilinen örneklerdir. 

Statik çizgiler ise yüz kasları istirahat halinde iken de var olan çizgilerdir. Yerçekimi ve kollajen yapısının bozulmasıyla ortaya çıkarlar.  Yanak katlantısı çizgisi buna örnektir

Botox dinamik yüz kırışıklıkları için ideal bir seçenektir. Mimiklerle ortaya çıkan, cilt elastikiyeti iyi, 25-60 yaş grubu hastalarda sonuçlar mükemmeldir. !8 yaşından sonra yapılabilsede, 25- 30 lu yaşlar en popüler başlama yaşıdır.

Öte yandan, istirahatte de var olan, statik çizgiler, Botox'la düzelse bile tam olarak kaybolmaz. İnce kışıklıklar için peeling- soyma- işlemleri, derin olanlar için de yağ veya hyalüronik asit enjeksiyonları yapılmalıdır.

Yüz anatomisi karmaşıktır. Mimiklerimiz üzerine etkili 29 adet kas vardır. En basit mimik bile çok sayıda kasın inanılmaz uyumu ile gerçekleştirilir. Bu küçük ve incecik kasların her birinin fonksiyonel anatomisini- yani nasıl yerleşim gösterip hangi hareketleri yaptırdığını bilmeyen birine Botox yaptırmak yüzde ifade bozukluğuna yol açabilir

Bu yüzden bu anatomiyi bilen uzman bir plastik cerrah tarafından yapılaması gereken ciddi bir işlemdir. Hafife alınır veya uzman olmayan kişilerce yaptırılırsa sonuçları can sıkıcı olur...

Enjeksiyon sayısı kişiden kişiye değişir. Kırışıklıklar ve derinlikleri arttıkça sayı haliyle artacaktır. Sadece yapılacak enjeksiyonların sayısı değil, yapılacak bölgeler ve uygulama dozları da  kişisel farklılık gösterir. 

Botox un yüzdeki en popüler uygulama bölgeleri:

 • Alın kırışıklıkları

 • Çatık kaş çizgileri

 • Burun kökü çizgileri

 • Kaş bölgesi- kaşların hafifçe kaldırılması amacıyla yapılır.

 • Göz çevresi kırışıklıkları- Gözün burun tarafında tavşan (bunny) ve kulak tarafında tarafında  kaz ayağı (crow's feet) çizgilenmeleridir.

 • Çiğneme - Masseter Kası-Özellikle diş sıkması olanlarda veya alt yüzde incelme isteyenlerde uygulama yapılır.

Burun kökü enine çizgileri

 

Alın kırışıklığı 

 

Kaş kaldırma 

 

Çatık Kaş çizgileri

 

Göz çevresi- Kaz ayağı ve tavşan çizgileri

Daha az sıklıkla kullanılan, ancak etkili olabileceği bölgeler:

 • Alt ve üst Dudak ince çizgileri (smoker line) : Hafif çizgileri tek başına çözebilirken, ağır olgularda dolgu veya yağ greftleri ile kullanımı önerilir. Aşırı uygulanması durumunda ağız hareketlerinde güzçsüzlük yapabileceğinden dikkatli uygulanır.

 • Boyun Çizgilenmeleri (Nefertiti Boyun Germe): Özellikle zayıf kişilerde belirgin boyun bantlarına  (platysmal bantlar) bağlı olarak gelişen enine çizgilenmelerdir. Cilt gerginliği iyi olan kişilerde Botox uygulaması ile mükemmel sonuçlar alınır.

 • Burun ucunun kaldırılması: Bazı insanlarda gülerken, konuşurken  burun ucunun aşağıya inmesi üst dudağa yapılacak enjeksiyonla engellenebilir. Bu şekilde burun ucu sabit pozisyonda kalır. Bir miktar yükselme sağlanır.

 • Gülerken diş etinin fazlaca gözüktüğü durumlar (gummy smile): Burun kenarına yapılacak Botox ile bazı kişilerde düzelme sağlanabilir.

 • Burun-yanak katlantısı  (nazolabial katlantı veya yanak katlantısı): En dikkatli olunması gereken bölgedir. Katlantıyı oluşturan kaslara müdahale ağız mimiklerini ciddi olarak bozabilir. Bu bölge için dolgu, yağ greftleri veya ileri vakalarda cerrahi önermekteyim.

 • Çene Çizgileri  (Golf Topu Çene veya Buruşuk Çene): Alt dudak hareketleri ile çenede oluşan katlantılar ve büzüntüler tedaviye çok iyi yanıt verir.

 • Marionette Çizgileri: Ağız köşesinden aşağıya inen üzgün ifade çizgileri yapılacak Botoks enjeksiyonu ile düzeltilir. 

Yapılacak enjeksiyonlar Botox enjeksiyonu için özel üretilmiş iğnelerle yapılır. Son derece ince olan iğneler enjeksiyonda hissedilmez ancak cilt altına verilen ilaç bir miktar yanma yapabilir. Ağrıya çok hassas kişilerde enjeksiyon öncesinde lokal anestezik etkili kremler ve buz uygulaması ağrıyı azaltır.

bottom of page