top of page

Ameliyat Öncesi:

 

Tıbbi geçmişiniz sorgulanacak, ayrıntılı muayenenize ek olarak fotoğraflarınız çekilecektir. Tomografi çektirmeniz gerekebilir.

 

Ameliyat öncesi görüşmede :

 

  • Beklentileriniz,

  • Yapılabilecekler,

  • Yapılması uygun ve gerekli olanlar

 

tartışılır. Hayalinizdeki görünüm her zaman yüzünüze yakışan olmayabileceği gibi,  beklentiler yapılabileceklerin ötesinde de olabilir. 

estetik burun 2

 

Dış görünüşle ilgili istekleriniz daima belirleyicidir.

 

Bilgisayar yardımlı tasarım, ne istediğinize ve istediğiniz burunun yüzünüze yakışıp yakışmayacağına dair somut ipuçları sağlaması açından son derece yardımcıdır. Bilgisayar destekli çalışmalarda en büyük avantaj kişinin beğenisine özel tasarım imkanıdır. Kimi burun ucunu sivri ve kalkık isterken, kimi bundan rahatsızlık duyabilir.

 

Son derece beğendiğiniz bir burun sizin için uygun olmayabilir. Yüzünüze yakışır ve cerrahi olarak sağlanabilir bir sonuç her zaman sizin beklentilerinizle çakışmayabilir. Bu noktada kullanılacak  bilgisayar destekli tasarım ile sağlıklı bir değerlendirme yapılır.

Ameliyat planı, bilgisayar çalışması üzerinde yapılandırılacaktır. Tüm ameliyat burada yapılacak ölçümler üzerinden planlanır. Böylece, ayna karşısında uzun ve belirsiz konuşmalara gerek kalmadan, siz isteklerinizi net şekilde ifade edebilir, ben de ameliyat öncesi planlamayı  yapabilirim.

 

 

 

Öte yandan yapılacak ameliyat masa-sandalye yapımı veya bina tasarımından farklıdır. Ameliyat sonrası son derece karmaşık bir yara iyileşmesi süreci sonuç üzerinde belirleyicidir. Dokuların cerrahiye cevabı kişiden kişiye farklıdır. Şişlik ve morlukların bazı kişilerde fazla olurken - bazılarında hiç olmaması veya ameliyat sonrası geç dönemde oluşabilecek küçük girinti- çıkıntılar buna örnektir. Özellikle kalın ve yağlı cilt yapısına sahip kişilerde veya birden fazla burun ameliyatı geçirmiş hastalarda ideal sonuçlar mümkün olamayabilir. 

Rinoplasti ameliyatı açık veya kapalı teknikle yapılabilir. Açık teknikte burun ucunun alt bölümünde 4-5 mm 'lik kesi yapılır. Burun ucuna müdahale gerektiren veya ileri derecede orta duvar eğriliği olan hastalarda açık ameliyat tercih edilir. Hastalar tarafından başta tedirginlikle karşılanan bu durum, aslında gereksizdir. Çünkü, bölgenin doğası gereği burada iz kalmaz. Uygulanacak teknik görüşme sırasında belirlenir.

 

bottom of page