top of page

Estetik Burun Ameliyatı:

 

Ameliyat 1 - 3.5  saat sürecektir. Süredeki farklılık solunum yollarının düzeltilmesine yönelik olarak yapılacak işlemlere, kemik veya kıkırdak kaybının olmasına bağlı olarak değişir.

Ameliyat lokal veya genel anestezi altında yapılabilir. Genel anestezinin güvenilirlik ve kalitesindeki gelişime paralel olarak genel anestezi  ilk tercihtir. Yine de sedasyon ve lokal anesteziyi tercih eden hasta sayısı az değildir.

 

Gerekli olgularda orta duvardaki eğrilikler düzeltilir, konkalar lazer veya radyofrekans ile küçültülür.  Burunun dış görünümü ameliyat öncesi dönemde yapılan plan çerçevesinde şekillendirilir.

erkek hastada burun estetiği
burun çökmesi

Öte yandan, ağır kemik ve kıkırdak kaybı ile birliktelik gösteren (ki bu "eyer burun- saddle nose" deformitesi olarak adlandılır)  olgularda bu süre 4-7 saate kadar uzayabilmektedir. Bu gibi durumlarda kulak veya kaburga kıkırdağı kullanımının gerekliliği sürenin uzamasında esas etkendir.

 

Burun üzerin konulacak plastik veya alüminyum ateller ameliyat sonrasında oluşacak ödemi azaltma ve dış etkilere karşı burunu koruma amaçlıdır. Bu atel 5-7. günler arasında çıkartılır.

 

İleri orta duvar  eğriliklerinde (septum deviasyonu) veya konka hipertrofisi varlığında burun içerisine oluklu silikon tamponlar konulur. Silikon tamponların kulanımı ile ameliyat sonrasında hastanın burnundan nefes alması mümkündür. Ayrıca çevre dokuya yapışmaması sebebiyle çıkartılırken hasta  ağrı duymaz. Silikon tamponlar da 5-7 günlerde çıkartılır.

 

Septum deviasyonu veya konka hipertrofisi olmayan kişilerde tampon kullanımına gerek olmayabiilir.

 

Bez tamponlar artık kullanılmamaktadır.

15. yüzyıl minyatürü Şerafettin Sabuncuoğlu'nun (1385–1468) Cerrahiyet-Ül-Haniye kitabından alınmıştır. Kitap ilk cerrahi atlas olarak kabul edilir. Kitapta rinoplasti ve meme küçültmeden  bahsedilmektedir.

bottom of page