top of page

Ameliyat sonrası

Ameliyat gününün akşamında hastaneden taburcu olunur. İsteğe bağlı 1 gece yatış olabilir. Genellikle ameliyattan 4-5 saat sonra hasta evine gider. Ama kendi isteği doğrultusunda geceyi hastanede geçirmek isteyenler olmaktadır.

Ameliyat sonrası süreçte rahatsız edici boyutta ağrı olmayacaktır. Hastalarımın %90-95'i hiç ağrı olmadığını söylerken, kalan hastalarım ameliyat akşamı bir - en fazla iki kez ağrı kesici aldıklarını söyledi. Sayısız burun hastamdan hiç birinin ağrıdan şikayet ettiğini görmedim. 

İlk gün buz tatbiki önerilecektir. Oluşacak morluk ve göz kapaklarındaki şişlikler kişiden kişiye farklılık göstermekle birlikte; göz kapaklarındaki şişliklerin kaybolması 2-3 gün ve morlukların tamamen kaybolması ise 5-10 gün sürer. Kişinin açık tenli olması, orta duvar eğrilikleri veya konka cerrahisi gibi faktörler oluşacak şişlik ve morlukları arttırır. Hiç morluk olmaması mümkün müdür? Evet, fazla şişlik-morluk olabileceği gibi hiç morluk-şişlik olmayabilirde. Ameliyat sırasında soğutma, ameliyat sonrası uygulanacak buz ve kremler bu amaca yöneliktir.  

İlk kontrol 6. gündedir. Bu kontrolde burun içindeki silikon tamponlar ve burun üzerindeki atel çıkartılır. Eğer açık rinoplasti tekniği ile ameliyat yapıldıysa burun ucundaki dikişler de bu kontrolde alınır.

Ameliyat sonrasında burunun son şeklini alması 6 ay -1 seneyi bulmaktadır. Bu süre içerisinde ödem giderek azalır ve burun normal doku esnekliğine ulaşır.  Burunun normal doku sertliğine kavuşması kişiden  kişiye değişmektedir. Erken dönemde burun dış hatlarında dolgunluk yaratan ödem, burun içerisinde de solunumu bir miktar bozabilir. Tabii ki bu şişlikler geçicidir. İlk haftalar ve aylar içerisinde hızlı bir düzelme süreci ile günden güne daha zarif bir görünüm alan , daha iyi nefes alan bir burun şekillenir...

bottom of page