top of page

Ameliyat

Jinekomastinin şiddeti göğüslerde hafif bir belirginlikten kadınsı görünüm arasında değişkenlik gösterir. Bu değişkenlik cerrahi yaklaşımda farklılıklara sebep olur.

Jinekomasti 3 tipe ayrılabilir :

Tip 1: Hafif derecede büyüme- deri fazlası yok

 

Tip 2: Orta derecede büyüme. Deri fazlalığı olabilirde olmayabilir de.

 

Tip 3: İleri derecede büyüme - deri fazlalığı vardır. Kadınsı görünüm.

TİP 1

TİP 2

TİP 3

Cilt fazlalığıının olmadığı veya az olduğu küçük veya orta dereceli büyümelerde  (Tip 1 ve Tip 2 ) tercih öncelikle liposuctiondan yanadır. 2-3 mm lik küçük kesilerden girilerek dokular çıkartılır. İnce kanüller kullanılarak  dokular çıkartılır. Yeterli miktarda doku çıkartılamadığı durumlarda- özellikle de yağdan çok meme dokusu fazlalığı olan kişilerde- endoskopik teknikler yardımı ile dokunun tamamı çıkartılır. Endoskopik cihazların kullanımı için fazladan kesiye gerek yoktur. Liposuction kanülü delikleri yeterlidir.

İz bırakmamasının yanında dren de kullanılmaması hızlı bir toparlanma sürecine olanak tanır.

Cilt sarkıklığının da olduğu ileri vakalarda doku ve cilt çıkartılan teknikler kullanılır. Sıklıkla izler meme başının renkli dokusunun (areola) etrafında sınırlı kalır. İleri derecede büyümesi olan Tip 3 hastalarda göğüs  üzerine taşan izler  gerekli olabilir. Bu hastalarda yaklaşım kadın hastalardaki meme küçültme ameliyatlarından farklı değildir. Cilt ve meme/yağ dokusunun çıkartıldığı kişilerde dren kullanımı gerekebilir.

 

Yandaki resimde mavi ile işaretli küçük çizgiler liposuction için gerekli kesileri, kırmızı çizgi ile işaretli kesiler ise cilt çıkartılması gerekli olgularda kullanılır.

Kullanılan tekniğe ve jinekomastinin derecesine bağlı olarak ameliyat süresi 1- 3 saat arasında değişir.

 

bottom of page