top of page

Ameliyat Sonrası:

Yakın zamanda yapılan kapsamlı bir çalışmada jinekomasti ameliyatının hastaların psikososyal etkileşimleri üzerine olumlu etkileri gösterilmiştir. Ameliyat olanlarda yaşama arzusu, duygusal stabilite, öz algı ve öz güven üzerinde anlamlı artış vardır. Sonuç olarak jinekomasti ameliyatının hayat kalitesi ve psikoloji üzerine olumlu etkileri ortaya konmuştur (Sollie 2018).

Hastanede kalış süresi 1 günü aşmaz. Çoğu hasta ameliyat akşamında taburcu edilir. Dren kullanılan vakalarda 24-28 saat içerisinde drenler çekilir. Drenler taburculuğa engel değildir.Drenlerin çekilmesi sırasında ağrı söz konusu değildir.

 

Ameliyat sonrası ağrı şiddteli değildir, yaygın kulanılan ağrı kesicilerle kontrol edilir.

 

Ameliyat sonrasında 3 hafta süreyle göğüslerin üzerine elastik bandaj sarılması veya özel bası giysileri kullanılması gerekir. Bu şekilde dokuların zemine oturması ve şişliklerin toparlanması hızlanır.

 

Gündelik hayata dönüş çok hızlıdır,  ama kollar ve göğüs kasları ile yapılan egzersizler 6 hafta süreyle kısıtlanacaktır. Yürüyüş tarzı hafif egzersiz, drenler olmadığı sürece serbesttir.

 

Ağır fiziksel aktivite gerektirmediği süre normal iş hayatına dönüş ilk hafta içinde mümkündür. Özellikle kol ve göğüs kaslarının kullanımını da içeren spor aktiviteleri 6 hafta süreyle kısıtlanır. 

bottom of page