top of page

Liposuctiondaki yeni teknolojiler ışığında vucüt görünümünü düzeltmede yeni ufuklar açmıştır. High-Definition Liposuction (Yüksek tanımlı Liposakşın), yeni bir yağ dokusu şekillendirme tekniğidir.  Bu konsept daha sadece yağ aldırmanın ötesinde daha atletik, daha şekilli ve daha çekici görünüm için ortaya konmuştur. Yağ transferi de ameliyatın doğal bir parçası olarak eklenmiştir.

 

İdeal estetik görünüm, yağın altındaki anatomik yapıların yüksek tanımlı liposuction ile ortaya çıkarılması prensibine dayanır. Bu bölgelerdeki yağ dokusu incelikle şekillendirilerek alttaki kas ve kemik yapılar ortaya çıkartılır. Yüzeyel yağ dokusu şekillendirilir, kontrollü düzensizlikler yaratılır. Yaratılan gölge ve ışık oyunları ile istenilen görünümün vücuda işlenir.  Liposuction ameliyatının doğal evriminin ötesinde, farklı bir ameliyattır. Bu konudaki öncü çalışmalar Kolombiyalı Plastik Cerrahi uzmanı Alfredo Hoyos tarafından gerçekleştirilmiştir.

Bu ameliyat, temel liposuction tekniklerinde tecrübe, ileri anatomi bilgisi ve teknik beceri  gerektirir. 

Yapılan işlem cilt altı yağı ilgilendiren bir işlem olduğundan, alttaki kasların zayıflığına  veya karın içi yağlanmaya bağlı şekil bozukluklarında çözüm değildir. Ancak normal vücut-kitle indeksi olan  kişilerde, alttaki kas yapıları ortaya çıkartılarak atletik ve çekici görünüm elde edilebilir. Uygulanabildiği bölgeler karın, sırt, kol, kalça ve bacak bölgeleridir.

Klasik liposuction da kilolu hastada mümkün olduğunca yağ çıkarmak amaçlanır. Yüksek tanımlı liposuction da ise normal/normale yakın kilodaki hastada detayların ortaya konularak şekillendirilmesi üzerine odaklanılır. Örnek olarak, göbek yağlarının şekillendirilmesiyle karın kaslarında baklava görüntüsü, veya göğüslerde fazlalığı olan erkeklerde yağın stratejik yontulması ile kaslı görünüm elde edilmesi verilebilir.

Liposuction sırasında elde edilen yağlar kol, omuz veya belirginleştirilmek istenilen kasların üzerine enjekte edilebilir. Bu şekilde daha da şekilli bir görüntü de elde edilir.  

BMI (vücut kitle endeksi) 30’ dan fazla olan hastalarda sonuç elde etmek zordur. Bu hastaların diyet programı sonrasında başvurmaları uygun olacaktır.

bottom of page